Çocukyurdu'na Hoşgeldiniz.

Çocuk Yurdu

Navigation
media

Bilimsel araştırmalar oyun ile öğrenmenin hem organik, hem de en etkili yöntem olduğunu gösteriyor. Çocuk gelişim uzmanları, oyun oynamanın çocuklarda zeka gelişimi için çok önemli olduğundan sıklıkla bahsetmektedir.


1- Yap-Boz Oyunu/Oyuncağı:

Zeka geliştirme oyunları denildiğinde akla ilk gelen oyuncaklar yap-bozlardır. Çocuğun bir robot hayal ederek parçaları birleştirmeye başlaması hayal gücünü; örnek görsele bakarak bir ev maketini yapmaya çalışması ise analitik düşünme becerisini geliştirir. Hatalı inşaya neden olan parçalar tespit edilip, doğru gözlem ve deneyim ile doğru parçaların yerlerine oturtulması yapboz oyununu zeka ve beceri oyunları arasında vazgeçilmez kılmıştır. Bildiğiniz gibi farklı boyut ve özelliklerdeki parçalardan bütüne varmaya çalışmak için analitik düşünmek gerekir.


2- Bil Bakalım Kim Oyunu:

Çocuk zeka gelişim oyunları arasında çok eskiye dayanan popüler oyunlardan biridir. Çeşitli karakterlerin olduğu kartlar arasından rakibindeki karakteri tahmin etmeye çalışan taraf saç rengi, göz rengi, güzlüklü mü-güzlüksüz mü? gibi sorular sorar. Bu oyunda başarıyı sağlayan en önemli faktörler doğru soruyu sormak ve karakterleri hafızada tutmaktır. Bil bakalım kim oyunu, zeka açıcı oyunlar kategorisinde değerlendirilebilir. Mantık ve hafıza gelişimi açısından oldukça etkili ve çocukların eğlenerek oynadığı bir oyundur. Çocuğunuz kardeşi veya arkadaşı olmayabilir. Bu oyun anne babaların da kolaylıkla eşlik edebileceği çocuk zeka gelişim oyunları arasındadır.


3- Jenga Oyunu:

Çocuklar için zekayı geliştiren oyunlar bazen yetişkinler için de oldukça eğlenceli olabiliyor. Bu oyunlardan biri de Jenga. 54 adet dikdörtgen prizmanın üst üste dizilmesiyle başlayan oyunda tek tek çekilen prizmalar kuleyi yıkmadan en tepeye yerleştiriliyor. Çekme veya koyma sırasında kulenin devrilmesine sebep olan oyuncu ise yanmış (oyunu kaybetmiş) oluyor. Zeka ve beceri oyunları arasında stratejik düşünmeyi gerektiren bir oyun. Bununla birlikte fiziksel beceri ve dikkat gerektirdiği de kesin. Çocukların bu tip oyunları tercih etmesi bol bol beyin jimnastiği yapmalarını sağlıyor.


4- Legolar:

Bir anne baba yoktur ki çocuğuna lego veya benzeri bir oyuncak almamış olsun. Sanırız dünya üzerinde zeka geliştiriciliği en fazla olduğu düşünülen oyuncaklar bunlar. Üzerinde yazanları okudukça çocuğunuzun zekası ile birlikte, hayal gücünün, psikomotor kabiliyetlerinin, hatta sosyal ilişkilerinin bile gelişeceğini okudukça hangi ebeveyn buna kayıtsız kalabilir ki? Siz de kalmayın ama çok fazla beklenti içine girmeyin, zira 5 yaş için önerilen lego setlerinin çoğunu siz bile yapamayacaksınız unutmayın.


İlgili Ürünler

BÜLTEN ABONELİĞİ

Haber bültenimize abone olun, kampanya ve yenilikler ile ilgili duyurulardan ilk sizin haberiniz olsun.

İletişim Bilgileri

  • Adres İkitelli Organize San. Bölgesi, Heskop Sanayi ve Ticaret Mrk. M5 Blok No. 77
    Başakşehir - İstanbul
  • Telefon (212) 512 86 64
  • Email bilgi@cocukyurdu.com
© Çocukyurdu 2017. Tüm Hakları Saklıdır
Çalışma Saatleri
Pzt - Cmt / 9:00AM - 8:00PM