Çocukyurdu'na Hoşgeldiniz.

Çocuk Yurdu

Navigation
media
Dikkat edilmesi gereken hususlar:

Oyuncak seçimindeki ilk ve önemli unsur oyuncağın çocuğun yaşına, gelişimine, gereksinimlerine ve yeteneklerine uygun ve kullanışlı olmasıdır.

Oyuncak alırken mutlaka üretici firmasına güvendiğiniz, üzerinde güvenlik açıklamaları ve CE işareti bulunan oyuncaklar tercih edilmelidir.

Oyuncakların bebeğe ve çocuklara zarar vermiyecek yuvarlak, sivri ve keskin olmayan parçalardan oluşmasına özen gösterilmelidir.

Çocukların elleriyle rahatlıkla tutabileceği oyuncaklar seçilmelidir.

Aldığımız oyuncağın sağlam ve kolay temizlenebilir olmasına dikkat edilmelidir.

Tüylü oyuncaklar alerji açısından bir takım problemler doğurabileceği için özellikle alerjik bünyeli çocuklardan bu tür oyuncaklar uzak tutulmalıdır.

Oyuncakların zehirsiz boya malzemeleri ile boyanmış olanları tercih edilmelidir.

Oyuncak seçiminde çocuğun boğazından geçemeyecek kadar büyük olan oyuncaklar tercih edilmeli, oyuncakların çıkıntılı kısımları veya yapıştırılmış parçaları olmamalıdır.

Uzun ipli, kordonlu, kurdelalı oyuncaklar da küçük çocuklar için tehlike oluşturabilirler bu nedenle bu tür oyuncaklar tercih edilmemelidir.

Oyuncakları alırken elimizle iyice kontrol etmeli, oyuncağın içinde yumuşak dolgu malzemeleri, metal parçacıklar, iğneler ve kıymıklar gibi herhangi bir sert veya sivri yabancı madde ihtiva etmemelerine özen gösterilmelidir.

Boya kalemleri alırken, küçük çocuklar için özel yapılmış olanları tercih edilmelidir.

Oyuncak mağazaları dışındaki yerlerden satın alınacak oyuncaklarda çok dikkatli olunmalı, etiket bilgilerinde oyuncağın üreticisinin adının yada markasının bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir.

Bebek yataklarına asılan oyuncaklara çok özen gösterilmeli, bunların bebeğin üzerine düşmeyecek şekilde sağlam olarak monte edilmesine dikkat edilmeli ve iplerin bebeğe zarar vermeyecek kadar kısa olmasına özen gösterilmelidir.

Pilli oyuncaklarda pilin koyulduğu yerin vidalı ve emniyetli olmasına dikkat edilmelidir.

Oyuncaklara takılı olan etiket ve plastik kordonların çocukların yutma ihtimaline karşı koparılmaları gerekmektedir.

Anne ve babaların oyuncakların kullanma talimatlarını okumaları çok önemlidir bu yüzden kullanma talimatı türkçe olan oyuncaklar tercih edilmelidir.

Ses çıkaran birçok oyuncak uzun süre kullanıldığında veya kulağa yakın tutulduğunda çocuklarda duyma kaybına neden olabilir bu nedenle ses çıkaran oyuncakların çocuklardan uzak tutulmasına dikkat edilmelidir.

Oyuncaklara ilişkin tavsiyeler:

Çocuğun el becerilerini, yaratıcılığını, düşünce, hafıza ve hayal gücünü destekleyici olmalı.

Bebekler ve küçük çocuklar oyuncaklarını paylaşmamalıdırlar. Küçük çocuklar genellikle oyuncaklarını ağızlarına götürürler. Bu sebeple oyuncaklar bir başka çocuk kullanmadan önce yıkanarak temizlenmelidirler. Daha sonra temiz bir kutuya aktarılmalıdırlar.

İnce, çabuk kırılır plastikten yapılmış oyuncaklar almayın. Üç yaşından küçük çocukların oyuncakları çok sert maddeden yapılmış olmalıdırlar.

Kötü kokan yumuşak plastikten yapılmış oyuncakları almayınız.

Genişleyen oyuncakların (suya veya benzer sıvıya atıldığında büyüyen, genişleyen oyuncakların) %50'den fazla genişlememesi gerekmektedir.

Bazı oyuncakların üstünde uyarı metni ve yaş sınırı olması gerekir. Büyük çocuklar için yapılmış oyuncaklar küçük çocuklar için tehlike oluşturabilirler. 3 yaşından küçük çocuklar için tehlikeli olan oyuncaklar özel bir uyarı işareti taşırlar. Bazen tehlike işareti yerine yazılı bir uyarı da olabilir. Uyarı metnini mutlaka okuyunuz.
  • 25 Haziran, 2017
  • Kategori: Genel
  • Yorum: 0

İlgili Ürünler

BÜLTEN ABONELİĞİ

Haber bültenimize abone olun, kampanya ve yenilikler ile ilgili duyurulardan ilk sizin haberiniz olsun.

İletişim Bilgileri

  • Adres İkitelli Organize San. Bölgesi, Heskop Sanayi ve Ticaret Mrk. M5 Blok No. 77
    Başakşehir - İstanbul
  • Telefon (212) 512 86 64
  • Email bilgi@cocukyurdu.com
© Çocukyurdu 2017. Tüm Hakları Saklıdır
Çalışma Saatleri
Pzt - Cmt / 9:00AM - 8:00PM